Obalový odpad významně přispívá ke znečištění ekosystémů na souši i v oceánech. Problém je tak rozsáhlý, že podle výzkumu UNEP se každoročně do vodních ekosystémů dostává mezi 19 a 23 miliony tun plastového odpadu.
Výroba obalů navíc vyžaduje velké množství přírodních zdrojů, jako je voda a energie, což vede k vysokým emisím skleníkových plynů, jež významně přispívají ke změně klimatu.
Abychom tyto přírodní zdroje mohli chránit, je zcela klíčové snížit množství obalového odpadu. Za tímto účelem EU připravila návrh směrnice PPWR, která podporuje širší environmentální cíle EU, včetně Zelené dohody pro Evropu (tzv. Green Deal). Tento návrh usiluje o přechod k oběhovému hospodářství, které šetří přírodní zdroje a minimalizuje vznik odpadů.
Čeho se týká nařízení PPWR z roku 2024?
Dne 24. dubna 2024 přijal Evropský parlament nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR), které by mělo přispět k přechodu na oběhové hospodářství. Nařízení PPWR po nabytí účinnosti zcela nahradí směrnici 94/62/ES o obalech.
PPWR stanoví komplexní rámec pro prevenci vzniku obalového odpadu a podporu jeho opětovného použití a recyklace. Toto nařízení zcela jistě způsobí revoluci v obalovém průmyslu a přinese významné změny, které mají snížit množství odpadu. Zde jsou klíčové prvky této směrnice:
- Závazek recyklace do roku 2030
Jednou z nejvýznamnějších změn zavedených směrnicí PPWR je požadavek, aby všechny obaly byly do roku 2030 recyklovatelné. Tento ambiciózní cíl si vyžaduje zásadní změnu designu mnoha formátů obalů.
- Snížení množství odpadů
PPWR stanoví, že do roku 2030 musí být obalový odpad snížen o 5 %, do roku 2035 o 10 % a do roku 2040 o 15 %..
Tyto cíle nutí společnosti přehodnotit své obalové strategie, zaměřit se na minimalizaci spotřeby materiálů a optimalizaci efektivity využití obalů.
- Zákaz používání některých jednorázových plastů
Od roku 2030 směrnice PPWR zakáže některé jednorázové plastové obaly, včetně těch, které se používají pro malé toaletní potřeby a čerstvé produkty.
- Investice do recyklace a nakládání s odpady
V souladu s novými předpisy se významně investuje do recyklační infrastruktury a efektivního nakládání s odpady.
PPWR a oběhové hospodářství
Nařízení PPWR vychází z principů oběhového hospodářství, jako je opětovné použití, recyklace a zpětný odběr obalových materiálů, které pomáhají uzavřít cyklus oběhu odpadů. Podporou používání udržitelných obalů jsou společnosti motivovány k přehodnocení a optimalizaci svých dodavatelských řetězců, aby zvýšily efektivitu a zároveň chránily životní prostředí.
Ve společnosti Rotom aktivně podporujeme udržitelnost, abychom zvýšili efektivitu a produktivitu. Tímto způsobem snižujeme dopad našich činností na životní prostředí, vědomě využíváme obaly, předcházíme odlesňování omezením odpadu a efektivně využíváme dostupné zdroje.
Za tímto účelem zavádíme udržitelná řešení, která zahrnují environmentální, sociální a ekonomické aspekty v celém výrobním a distribučním řetězci.
Níže si probereme jejich klíčové aspekty s přihlédnutím k tomu, jak zapadají do cílů směrnice PPWR.
Pooling a recyklace obalů, tj. opětovné použití logistických prostředků
Jedním z nejdůležitějších aspektů PPWR je důraz na opakovaně použitelné obaly. Nařízení se snaží snížit závislost na jednorázových obalech tím, že motivuje k používání trvanlivých obalů pro opakované použití. Ačkoli se tato změna projeví zejména v sektoru B2C, má dopad na celkovou propagaci kultury udržitelnosti, a to jak mezi spotřebiteli, tak mezi firmami.
Udržitelný přístup k používání obalů lze uplatnit také v rámci logistických operací. Díky poolingu nebo zpětnému odběru obalů je možné výrazně snížit množství odpadu, snížit náklady na obaly a zvýšit efektivitu provozu.
Jak funguje pooling a recyklace obalů?
Obě služby fungují velmi podobně a rozdíl je především v tom, kdo je vlastníkem obalů. Podstatou obou těchto procesů je změna fungování obalů z "jednorázového" na "oběhový" režim, což znamená nahrazení jednorázových obalů opakovaně použitelnými logistickými prostředky, které vaše společnost může využít vícekrát.
Službu poolingu jsme schopni nabídnout dokonce i v případě, že náš zákazník nemá žádné vlastní logistické prostředky. V takovém případě zajistíme vhodné přepravní obaly a řídíme jejich oběh jako u všech opakovaně použitelných obalů.
Recyklace obalů probíhá u logistických prostředků, které náš zákazník vlastní. Naším úkolem je vyzvedávat tyto obaly od koncových zákazníků a vracet je zpět do oběhu.
V obou případech vytváříme udržitelný obalový cyklus, který snižuje množství odpadu, zvyšuje efektivitu dodavatelského řetězce a především výrazně snižuje náklady.
Podívejte se na následující animaci, která vám ukáže všechny výhody spojené s udržitelným oběhem přepravních obalů.
Ve společnosti Rotom jsme podle stejných zásad výrazně snížili množství odpadu také při opravách palet tím, že jsme z poškozených palet získali funkční součásti. Tyto součásti jsme následně znovu použili v jiných, opravených paletách. Tím jsme snížili množství odpadu z palet až o 70 %.
Přínosy pro společnosti, plynoucí z dodržování nařízení PPWR
Adaptace na požadavky nařízení PPWR může být pro firmy náročná, protože vyžaduje změnu přístupů a procesů balení, zároveň však představuje příležitost k růstu a inovacím. Společnosti, které již dnes zavádějí udržitelné logistické postupy, získávají konkurenční výhodu tím, že se přizpůsobují požadavkům spotřebitelů.
Povědomí našich zákazníků, ať už v sektoru B2C nebo B2B, neustále roste. Při výběru dodavatele hrají stále větší roli jeho aktivity v oblasti udržitelnosti. Zvyšuje se povědomí o omezených přírodních zdrojích, které všichni čerpáme.
Pokud jde o služby v oblasti udržitelného nakládání s obaly, ze zkušeností mnoha společností vyplývá, že využívání postupů, jako je pooling, zpětný odběr nebo oprava obalů, přináší vysoké úspory nákladů a vyšší provozní efektivitu. Firmy mohou snížit náklady na nákup, skladování a správu vlastních obalů. Současně zefektivnění logistiky a omezení administrativní zátěže přispívá k celkově efektivnějšímu provozu.
Nařízení PPWR je nezbytné pro ochranu zdrojů
Při analýze potřeb naší planety je zřejmé, že PPWR není pouze právním požadavkem, ale především klíčovým krokem v širším úsilí o snižování množství odpadu, zachování přírodních zdrojů a zmírnění dopadů změny klimatu.
Omezením používání jednorázových obalů a podporou materiálů se snadnější recyklací PPWR přímo přispívá ke snížení ekologické zátěže spojené s konzumním způsobem života. Podporuje také změnu přístupu k používání obalů v logistice a motivuje společnosti, aby změnily své strategie směrem k udržitelnějším postupům ve svých dodavatelských řetězcích.
V Rotomu se specializujeme na výběr vhodných logistických prostředků a na udržitelné způsoby jejich využití díky jejich optimálnímu oběhu. Rádi vám poradíme, jak využít obaly k tomu, aby váš dodavatelský řetězec byl ekologičtější, efektivnější a odolnější vůči tržním výkyvům. Pokud máte dotazy týkající se správy obalů, rádi je s vámi probereme. Kontaktujte nás a naši odborníci vám pomohou optimalizovat váš dodavatelský řetězec.